Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Alergologia

Dziecko lat 7, z AZS i alergią na mleko krowie rozpoznanymi w 3 miesiącu życia. Mleko wyeliminowano uzyskując zupełne ustąpienie zmian skórnych w 2 roku życia. Od 6 miesięcy nawrót wyprysku z epizodami ostrej pokrzywki. Dlatego tym razem wyeliminowano mleko i inne pokarmy kierując w oparciu o dodatnie wyniki SPT i sIgE. Stan skóry uległ znacznej poprawie. Nie odnotowano epizodów pokrzywki. Matka nie jest jednak w stanie eliminować tak wielu pokarmów (tabela). W oparciu o te informacje i załączone wyniki wybierz optymalny sposób dalszego postępowania.

A) wykonanie prowokacji wszystkimi wyeliminowanymi pokarmami uwzględniając protokół DBPCFC umożliwiający ocenę reakcji natychmiastowych i opóźnionych.
B) testy płatkowe (APT) z mlekiem, jajem, soją i mąką pszenną, które najczęściej odpowiadają za zaostrzenia wyprysku. Łączna wartość predykcji kombinacji dodatnich SPT, sIgE i APT jest wysoka. Pozwoli to zaplanować i być może ograniczyć liczbę prowokacji. Pokarmy reagujące krzyżowo z pyłkami są znaną przyczyną ostrych pokrzywek IgE-zależnych u dzieci. Opisano też zaostrzenia AZS. W razie potrzeby uwzględnić: APT i DBPCFC z tymi pokarmami.
C) należy konsekwentnie eliminować wszystkie pokarmy zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
D) należy wprowadzać do diety wyeliminowane pokarmy kolejno, co 72 godz. odnotowując epizody pokrzywki i zaostrzenia wyprysku. Na tej podstawie określić pokarmy wymagające eliminacji. Listę tych pokarmów okresowo weryfikować.
E) w oparciu o wyniki DBPCFC mlekiem, jajem, mąką, soją i mięsem dorsza uwzględnić immunoterapię drogą doustną. Jeżeli dziecko jest uczulone na pyłki immunoterapia celem wytworzenia tolerancji na pokarmy reagujące krzyżowo.