Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Alergologia

Zaplanuj prowokację (DBPCFC) mlekiem i jajem kurzym u 5-letniego dziecka z AZS z dodatnimi SPT i APT (mleko, jajo) i znamiennym diagnostycznie mianem sIgE (jajo, mleko). Po odstawieniu leków i 4 tyg. eliminacji badanych pokarmów uzyskałeś poprawę i stabilizację zmian skórnych (SCORAD: 66 ® 26). Prowokacje 2 pokarmami (verum) i placebo powinieneś przeprowadzić w czasie 10 dni.

A) w dniu 1 prowokacji verum ustalisz dawkę początkową i będziesz ją zwiększał co 30 min do chwili wystąpienia reakcji, lub osiągnięcia dawki odpowiadającej 2 x dziennemu spożyciu. Dawkę taką podasz także w dniu 2. W ocenie wyniku uwzględnisz wyłącznie objawy obiektywne dokumentując je (PEV, SCORAD, system punktowy oceny pokrzywki, tryptaza i ECP). Uzyskując wynik ujemny wykonasz prowokacje metodą „otwartą”.
B) postąpisz jak wyżej (A) dążąc w dniu 1 do osiągnięcia dawki odpowiadającej średniemu dziennemu spożyciu i podania tej dawki w dniu 2. W ocenie uwzględnisz objawy subiektywne i obiektywne. Pomiary tryptazy w surowicy nie są przydatne ze względu na niską swoistość wyników dodatnich.
C) postąpisz jak wyżej (B) przerywając zwiększanie dawki w dniu 1 po uzyskaniu reakcji. Ostatnią dawkę, która wyzwoliła reakcję w dniu 1 podasz w dniu 2.
D) postąpisz jak wyżej (C). W dniu 2 podasz jednak dawkę skumulowaną będącą łączną dawką podaną w dniu 1 do chwili uzyskania reakcji.
E) w sytuacji, w której w dniu 1 wynik DBPCFC jest dodatni kontynuowanie prowokacji jest zbędne, ponieważ potwierdziłeś rozpoznanie alergii pokarmowej u dziecka z AZS.