Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Alergologia

Pacjent lat 26 z alergicznym sezonowym nieżyt nosa (ASNN) rozpoznanym w 14 roku życia (objawy od maja do września). Od 10 lat objawy zespołu alergii jamy ustnej (OAS) po spożyciu niektórych odmian jabłek i selera, których z powodzeniem unikał. Od 2 lat kilkanaście epizodów uogólnionej pokrzywki z obrzękiem warg, języka, chrypką i poczuciem kołatania serca, które ustępowały samoistnie po upływie kilkunastu godzin. Dwa ostatnie epizody wymagały interwencji pogotowia ratunkowego ze względu na towarzyszące pokrzywce, nudności, wymioty, kurczowe bóle brzucha z oddawaniem luźnego stolca i poczuciem osłabienia z „mroczkami przed oczyma”. Przynajmniej kilka, w tym dwa ostatnie, epizody miały miejsce po zjedzeniu obiadu. W oparciu o powyższe informacje sformułuj rozpoznanie wstępne i sprawdzający je możliwie najkrótszy program diagnostyczny:

A) epizody anafilaksji pokarmowej o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu objawów. Badanie przesiewowe (testy punktowe lub sIgE) celem określenia listy uczulających pokarmów. Następnie próby określenia istotności klinicznej tych uczuleń (powrót do wywiadu, prowadzenie dziennika, dieta zwiadowcza, próby prowokacji).
B) epizody anafilaksji pokarmowej o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu objawów. Ocena struktury uczuleń na pyłki roślin (leszczyna, brzoza) i chwasty (bylica). Test punktowy z selerem naturalnym surowym i gotowanym.
C) nawracające epizody pokrzywki o nieokreślonej patogenezie. Program diagnostyczny pokrzywki przewlekłej.
D) nawracające epizody pokrzywki o nieokreślonej patogenezie. Program diagnostyczny pokrzywki przewlekłej równolegle z badaniem przesiewowe (testy punktowe lub sIgE) celem określenia listy uczulających pokarmów. Następnie próby określenia istotności klinicznej tych uczuleń (powrót do wywiadu, prowadzenie dziennika, dieta zwiadowcza, próby prowokacji).
E) nawracające epizody pokrzywki o nieokreślonej patogenezie. Program diagnostyczny pokrzywki przewlekłej równolegle z określeniem odpowiedzi skóry na „aspirynę” (próba prowokacji kwasem acetylosalicylowym).