Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Geriatria

U kobiety lat 70, u której przed 3 tygodniami wykonano artroskopię stawu kolanowego wystąpił obrzęk i bolesność prawego podudzia. Poza chorobą zwyrodnieniową stawów oraz kamicą pęcherzyka żółciowego i niedoczynnością tarczycy w trakcie suplementacji lewotyroksyną nie występują u niej inne problemy zdrowotne. W badaniu fizykalnym objaw Homansa dodatni, w badaniu ultrasonograficznym dopplerowskim żył uwidoczniono skrzeplinę w żyle podkolanowej. Chora waży 62 kg, ma miarową akcję serca 74/min. W badaniach laboratoryjnych: leukocytoza 11 000/mm3, Hb 13 g/dl, płytki krwi 220 000/mm3, CRP 33 mg/l, kreatynina 85 µmol/l. Nie stwierdzono przeciwwskazań do leczenia przeciwzakrzepowego. Najbardziej właściwym postępowaniem jest:

A) podanie enoksaparyny 60 mg co 12 godzin przez 10 dni, następnie kontynuowanie w dawce 40 mg/dobę przez 3 miesiące.
B) podanie enoksaparyny w dawce 60 mg/dobę (1 x dziennie) przez okres 3 miesięcy.
C) podanie acenokumarolu lub warfaryny pod kontrolą INR celem jak najszybszego uzyskania wskaźnika terapeutycznego.
D) podanie enoksaparyny w dawce 60 mg co 12 godzin i następnie włączenie doustnego antykoagulantu (acenokumarolu lub warfaryny), tak aby po co najmniej 5 dniach leczenia heparyną i 2 dniach utrzymywania się INR > 2 kontynuować leczenie samym doustnym antykoagulantem przez 3 miesiące.
E) podanie enoksaparyny w dawce 60 mg co 12 godzin i włączenie doustnego antykoagulantu, a po 2 dniach zakończenie podawania heparyny i kontynuowanie leczenia acenokumarolem lub warfaryną z utrzymywaniem INR między 2 a 3.