Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Hematologia

Do klinicznego oddziału ratunkowego zgłosił się 71-letni chory skarżący się na obrzęk lewej kończyny dolnej. Przyjmujący podejrzewa zakrzepicę żył głębokich. Miesiąc wcześniej chory był hospitalizowany na oddziale kardiologicznym, gdzie otrzymywał profilaktycznie niskocząsteczkową heparynę. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono poziom płytek 75 x 109/L. Wcześniej, poziom płytek prawidłowy. Badanie Dopplerowskie potwierdziło kliniczne podejrzenie zakrzepicy. Jakie jest prawidłowe dalsze leczenie u tego chorego?

A) należy włączyć heparynę, a po tym acenokumarol.
B) należy włączyć heparynę ale jedynie niskocząsteczkową, gdyż ta postać heparyny nie jest przeciwwskazana przy podejrzeniu małopłytkowości indukowanej przez heparynę. Po tym należy przejść na leczenie acenokumarolem.
C) należy włączyć od razu acenokumarol w dużych dawkach, gdyż żadna z form heparyny nie jest wskazana ze względu na występującą małopłytkowość, która mogła być wyindukowana przez heparynę otrzymywaną 14 dni wcześniej.
D) należy zastosować bezpośrednie inhibitory trombiny, gdyż zastosowanie heparyny przy podejrzeniu małopłytkowosci indukowanej przez heparynę jest błędem w sztuce.
E) żadna z odpowiedzi nie jest prawdziwa.