Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2004, Specjalizacja: Neurochirurgia

Wodogłowie bardzo często towarzyszy noworodkom urodzonym z przepukliną oponowo-rdzeniową. Stanowi ono część zespołu związanego z wadą dyzraficzną i stanowi główny problem w odległej opiece po plastycznym zamknięciu wady rozszczepowej. Które z poniższych stwierdzeń nie jest prawdziwe?

A) wodogłowie to jest spowodowane wklinowaniem ku górze robaka móżdżku w nieprawidłowo wykształcone wcięcie namiotu móżdżku i wtórną do tego stenozą wodociągu mózgu.
B) u większości chorych wodogłowie jest bezobjawowe do chwili wykonania operacyjnej plastyki przepukliny.
C) wentrikulostomia endoskopowa komory III jest najbardziej skuteczną metodą w leczeniu wodogłowia u chorych z przepuklinami oponowo-rdzeniowymi i zespołem Chiari II.
D) u chorych, z przepuklinami oponowo-rdzeniowymi i zespołem Chiari II, u których występują objawy należy zawsze leczyć poszerzenie komór zastawką, a w przypadku jej dysfunkcji dokonać wczesnych rewizji układu zastawkowego.
E) operacja przepukliny oponowo-rdzeniowej lub oponowo-mózgowej może być wykonana jednoczasowo z implantacją zastawki komorowo-otrzewnowej lub w czasie odrębnego zabiegu operacyjnego.