Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Medycyna paliatywna

Pacjentka z rakiem piersi z licznymi przerzutami do kości zasłabła, skarżyła się na ból brzucha i wystąpiły zaburzenia orientacji. Opiekunka zauważyła częste oddawanie moczu (konieczność częstej zmiany pieluchy). W badaniu przedmiotowym stwierdzono znaczne odwodnienie, tachyarytmię serca oraz RR 90/50. W badaniu sprzed 7 dni stwierdzono: łagodna niedokrwistość, Na i K w normie, Ca w surowicy 2,50 mmol/l, albumina 25 g/l, glikemia 7,2 mmol/l. Właściwe jest następujące stwierdzenie:

A) należy niezwłocznie rozpocząć wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych wynikających ze znacznego odwodnienia (płynoterapia pod kontrolą wolemii i potasu) oraz podjąć działania w kierunku potwierdzenia podejrzenia i leczenia przełomu hiperkalcemicznego.
B) należy wykonać niezwłocznie badanie usg w celu wykluczenia ropnia w obrębie jamy brzusznej. Przeciwwskazane u tej pacjentki jest podawanie glikokortykosterydów.
C) jeśli potwierdzi się podejrzenie wysokiej hiperkalcemii, to w pierwszej kolejności należy zastosować ampułkę (10 mg) furosemidu i.v., alternatywnie można podać kalcytoninę dożylnie.
D) lekarz słusznie nie włączył przed tygodniem pamindronianu i.v., ponieważ poziom wapnia zawierał się w granicach normy.
E) to raczej nie jest przełom hiperkalcemiczny, ponieważ stężenie wapnia w ostatnim badaniu było w normie, natomiast wysoka glikemia nasuwa podejrzenie kwasicy ketonowej.