Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Medycyna pracy

52-letnia pacjentka, pracownik biura, zatrudniona na stanowisku doradca klienta, leczona operacyjnie z powodu raka sutka (mastektomia i limfadenektomia), a następnie chemio- i radioterapią, po zakończeniu leczenia onkologicznego (potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez lekarza leczącego) chce wrócić do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pacjentka ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. W skierowaniu pracodawca wskazuje, że pracownica korzysta z komputera około 6 godz./dzień, ma stanowisko decyzyjne związane z odpowiedzialnością i kieruje samochodem służbowym kategorii B bez przewożenia innych osób. Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne:

A) nie może wydać orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku doradca klienta ze względu na orzeczenie powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
B) nie może wydać orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na ww. stanowisku ze względu na przebytą limfadenektomię.
C) może wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku doradca klienta pod warunkiem wyłączenia kierowania samochodem służbowym.
D) może wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na ww. stanowisku pod warunkiem wyznaczenia terminu kolejnego badania po upływie jednego roku.
E) może wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na tym stanowisku pod warunkiem pozytywnego wyniku badania przez lekarza uprawnionego oraz wszystkich wymaganych konsultacji, a więc okulistycznej, neurologicznej i testów sprawności psychoruchowej oraz badania podmiotowego i przedmiotowego.