Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Ortodoncja

Leczenie zębów zatrzymanych jest jednym ze standardowych elementów leczenia ortodontycznego. Po zdiagnozowaniu i podjęciu decyzji o sprowadzaniu zęba zatrzymanego do łuku powinniśmy:

A) skierować pacjenta do chirurga stomatologa w celu odsłonięcia zęba, umieszczenia na nim zaczepu z ligaturą, lub łańcuszkiem złotym. Po zagojeniu rany rozpoczynamy leczenie ortodontyczne.
B) wykonać wycisk roboczy pod płytkę Schwarza z haczykami do ściągania zęba zatrzymanego, następnie skierować pacjenta do chirurga, a po zagojeniu rany rozpocząć ściąganie zęba z wykorzystaniem aparatu zdejmowanego.
C) skierować pacjenta do chirurga stomatologa w celu odsłonięcia zęba, umieszczenia na nim zaczepu z ligaturą, następnie odczekać 2-3 tygodnie po zabiegu. Z kolei wykonać wycisk roboczy pod płytkę Schwarza z haczykami do ściągania zęba zatrzymanego.
D) założyć aparat stały z superelastycznym łukiem NiTi i w trakcie szeregowania zębów skierować pacjenta do chirurga w celu odsłonięcia zęba. Po zabiegu rozpocząć delikatne przesuwanie zęba zatrzymanego w kierunku szczytu wyrostka zębodołowego.
E) zastosować ortodontyczne przygotowanie do zabiegu, które oznacza przygotowanie miejsca w łuku dla zęba zatrzymanego. Zakładamy łuk stalowy 0,018 lub krawężny. Kierujemy pacjenta na zabieg odsłonięcia zęba zatrzymanego i jak najszybciej po nim zaczynamy sprowadzać ząb do łuku.