Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Endokrynologia

U chorego lat 60 rozpoznano w badaniu USG szyi zmianę ogniskową w płacie lewym tarczycy - średnica zmiany 1,4 cm, kształt okrągły, hipoechogenna, obrysy równe, widoczne halo. W badaniu cytologicznym dwukrotnie podejrzenie nowotworu pęcherzykowego. Lekarz prowadzący zalecił oznaczenie kalcytoniny - 55 pg/ml, w teście stymulacji pentagastryną - 90 pg/ml.

A) rozpoznasz u chorego raka rdzeniastego i skierujesz do całkowitej tyroidektomii z centralną limfangiektomią.
B) rozpoznasz u chorego raka rdzeniastego tarczycy i po wykluczeniu guza chromochłonnego skierujesz do całkowitej tyroidektomii z centralną limfangiektomią.
C) uznasz, że wyniki oznaczenia kalcytoniny nie są w pełni jednoznaczne, jednak ryzyko raka jest wysokie (przemawia za nim: hipoechogeniczność guzka oraz wynik badania cytologicznego) i skierujesz chorego do prawostronnej lobektomii, dalsze zalecenia po uzyskaniu badania h-p.
D) uznasz, że stężenie kalcytoniny nie jest dostatecznie wysokie aby rozpoznać Ca medullare i zalecisz dalszą obserwację - uwzględnisz fakt, że poza hipoechogenicznością zmiana nie ma innych cech ultrasonograficznych zmiany złośliwej, jej wymiary są niewielkie, zaś ryzyko raka w guzku pęcherzykowym wynosi jedynie 5%.
E) uznasz, że stężenie kalcytoniny nie jest dostatecznie wysokie, aby rozpoznać Ca medullare i decyzja o operacji może być podjęta dopiero po wykluczeniu innych przyczyn hiperkalcytoninemii, takich jak niewydolność nerek, stosowanie leków wpływających na jej oznaczenie oraz ektopia.