Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Kardiologia

Pacjent z implantowanym przed laty przedsionkowym układem stymulującym serce (AAI) z powodu niewydolności węzła zatokowego został przyjęty w celu wymiany stymulatora z powodu końcowej fazy pracy baterii. Ze względu na stwierdzone znaczne zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego oraz podawane w wywiadzie utraty przytomności, pacjenta zakwalifikowano do rozbudowy układu do stymulacji dwujamowej (DDD). Próby wprowadzenia nowej elektrody okazały się jednak nieskuteczne, a wykonana w trakcie zabiegu wenografia wykazała znaczne zwężenie układu żylnego po stronie dotychczasowego układu. Biorąc pod uwagę całokształt obrazu klinicznego, optymalnym postępowaniem w przypadku tego pacjenta będzie:

A) wymiana stymulatora, pozostawiane stymulacji AAI i częsta kontrola EKG metodą holtera. Zaburzenia przewodnictwa i objawy mogły częściowo być spowodowane rozładowującą się baterią stymulatora.
B) rozważenie zabiegu usunięcia elektrody i implantacja nowego układu DDD po stronie dotychczasowego stymulatora.
C) implantacja nowego układu komorowego (VVI) po drugiej stronie.
D) implantacja nowego układu komorowego (DDD) po drugiej stronie.
E) implantacja komorowej elektrody nasierdziowej po tej samej stronie co dotychczasowy układ i połączenie jej z dotychczasową elektrodą przedsionkową i nowym stymulatorem.