Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2012, Specjalizacja: Neurologia, Urologia

U pacjentki lat 67, która ważyła 50 kg, po obudzeniu się (około godziny 06.00 rano) stwierdzono objawy niedowładu połowiczego prawostronnego. Z wywiadu wiadomo, że chora poszła spać o godzinie 23.00 poprzedniego dnia, i wtedy nie odczuwała żadnych objawów. Dotychczas przewlekle nie leczyła się i - według chorej - poważniej nie chorowała. W badaniu tomografii komputerowej głowy wykonanym w szpitalu z odchyleń stwierdzono hiperdensję tętnicy środkowej mózgu lewej, a badanie EKG ujawniło migotanie przedsionków. Prawidłowe postępowanie terapeutyczne w pierwszych 2 dniach po zachorowaniu w tym przypadku obejmuje:

A) ze względu na podejrzenie zakrzepicy tętnicy mózgu środkowej i poważne rokowanie jak najszybsze dożylne leczenie rekombinowanym tkankowym aktywatorem plazminogenu w dawce 45 mg.
B) ze względu na podejrzenie zakrzepicy tętnicy mózgu środkowej i poważne rokowanie jak najszybsze dożylne leczenie rekombinowanym tkankowym aktywatorem plazminogenu w dawce 50 mg.
C) jak najszybsze podanie podskórne heparyny drobnocząsteczkowej (np. enoksaparyny) w dużej dawce (80 mg/dobę) ze względu na podejrzenie zakrzepicy tętnicy mózgu środkowej.
D) jak najszybsze podanie doustne kwasu acetylosalicylowego w dawce 70-325 mg na dobę.
E) ze względu na podejrzenie zakrzepicy tętnicy mózgu środkowej doustne podanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 70-325 mg na dobę oraz natychmiastowe włączenie antykoagulanta doustnego (warfaryna lub acenokumarol) z docelową wartością INR od 2,0 do 3,0 ze względu na stwierdzone migotanie przedsionków.