Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Medycyna ratunkowa

Zmiażdżenia kończyn są klasycznym następstwem katastrof budowlanych, wypadków drogowych i kolejowych, nie mówiąc już o trzęsieniu ziemi. Zagrożenia z nich wynikające to nie tylko utrata krwi, ból i wstrząs urazowy, ale także zespół zmiażdżeniowy, mogący prowadzić do ostrej niewydolności nerek, sepsy i zgonu. W przypadku zmiażdżenia kończyn (zwłaszcza dolnych), tuż po wydobyciu należy więc:

A) podłączyć adekwatną objętość płynów izotonicznych, podać środki przeciwbólo-we, ewentualnie, także na miejscu wdrożyć profilaktykę przeciwtężcową i przetransportować do najbliższego szpitala celem wykonania amputacji.
B) podłączyć adekwatną objętość płynów izotonicznych, podać środki przeciwbólowe, ewentualnie, także na miejscu wdrożyć profilaktykę przeciwtężcową i przetransportować do szpitala dysponującego możliwością dializoterapii i hiperbarii tlenowej, celem wykonania amputacji i wdrożenia stosownego leczenia.
C) podłączyć adekwatną objętość płynów izotonicznych, podać środki przeciwbólowe, ewentualnie, także na miejscu wdrożyć profilaktykę przeciwtężcową i dokonać amputacji na miejscu, a dopiero potem transportować dalej.
D) podłączyć adekwatną objętość płynów izotonicznych, podać środki przeciwbólowe, ewentualnie, także na miejscu wdrożyć profilaktykę przeciwtężcową i przetransportować do szpitala dysponującego możliwością dializoterapii i hiperbarii tlenowej, celem wdrożenia stosownego leczenia, przy czym wskazania do amputacji ustalane są na podstawie dalszego przebiegu leczenia i zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.
E) w pewnych warunkach wszystkie te decyzje mogą być uznane za prawidłowe.