Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2007, Specjalizacja: Kardiologia

U pacjenta leczonego od 2 tygodni ibuprofenem z powodu wysiękowego zapalenia osierdzia wystąpiła biegunka. Po 48 godzinach stan pacjenta znacznie się pogorszył, RR spadło do 80/60, wystąpiło migotanie przedsionków z czynnością komór ok. 110/min.
W kontrolnym badaniu echokardiograficznym stwierdzono ilość płynu w osierdziu identyczną jak przed rozpoczęciem terapii przeciwzapalnej - 28 mm.

A) wskutek odwodnienia i wtórnie do wystąpienia tachyarytmii nadkomorowej mogło dojść do tamponady serca - konieczne jest natychmiastowe wykonanie odbarczającego nakłucia osierdzia.
B) wskutek odwodnienia i wtórnie do wystąpienia tachyarytmii nadkomorowej mogło dojść do tamponady serca - leczenie należy rozpocząć od szybkiego nawodnienia chorego.
C) niezmieniona ilość płynu w worku osierdziowym przemawia przeciwko tamponadzie jako możliwej przyczynie pogorszenia stanu pacjenta.
D) niezmieniona ilość płynu w worku osierdziowym mimo 2 tygodni leczenia przeciwzapalnego wskazuje na konieczność wykonania nakłucia osierdzia w celu zarówno odbarczenia, jak i weryfikacji rozpoznania.
E) pierwszą czynnością powinno być wykonanie kardiowersji elektrycznej.