Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2007, Specjalizacja: Kardiologia

Jedną z pozafarmakologicznych metod leczenia groźnych dla życia komorowych zaburzeń rytmu jest wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD). Jest ono zalecane szczególnie u osób z uszkodzoną lewą komorą. Wszczepienie ICD wskazane jest również:

A) u chorych z wrodzonymi wadami serca, którzy przeżyli zatrzymanie krążenia, po wykluczeniu innych odwracalnych jego przyczyn i są leczeni przewlekle farmakologicznie w optymalny sposób i mają przewidywane przeżycie w dobrym stanie ogólnym przez ponad rok (Poziom wiarygodności: B).
B) chorych z wrodzoną wadą serca i samoistnym utrwalonym VT powinno się poddać inwazyjnemu badaniu hemodynamicznemu i EP. Dla eliminacji VT zaleca się leczenie obejmujące ablację przeznaczyniową lub resekcję chirurgiczną, a w przypadku ich nieskuteczności wszczepienie ICD. (Poziom wiarygodności: C).
C) w przypadku schyłkowej niewydolności nerek u chorych z zagrażającymi życiu komorowmi zaburzeniami rytmu, utrzymujących się mimo optymalnego wyrównania stanu hemodynamicznego i wyrównania zaburzeń elektrolitowych, którzy są przewlekle leczeni farmakologicznie w optymalny sposób i mają przewidywane przeżycie w dobrym stanie ogólnym przez ponad rok.
D) w kardiomiopatii rozstrzeniowej (o etiologii innej niż niedokrwienna) z istotnym upośledzeniem czynności LV, u chorych którzy mają utrwalony VT lub VF, są przewlekle leczeni farmakologicznie w optymalny sposób i mają przewidywane przeżycie w dobrym stanie ogólnym przez ponad rok. (Poziom wiarygodności: A).
E) wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne.