Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Kardiologia

Pacjent l. 44, palacz tytoniu, z nadciśnieniem tętniczym, dotąd nieleczony, został przyjęty do Izby Przyjęć Szpitala Powiatowego (nieposiadającego pracowni hemodynamiki, czas transportu do najbliższej hemodynamiki wynosi 70 minut) z powodu trwającego od 2,5 godziny bólu w klatce piersiowej o charakterze zawałowym. Przy przyjęciu do oddziału ratunkowego stwierdzono AS ok. 85/min. CTK 164/88 mmHg. W badaniu fizykalnym stwierdzono nieliczne furczenia nad polami płucnymi oraz nieznacznie wypełnione żyły szyjne. W ekg stwierdzono uniesienie odcinków ST o 2-3 mm w II, III, aVF oraz V5-V6. Choremu podano 300 mg kwasu acetylosalicylowego p.o. oraz 5 mg morfiny i.v. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dalsze postępowanie może się składać z:

A) jak najszybszego przyjęcia chorego na Oddział celem szybkiego włączenia leczenia fibrynolitycznego, gdyż wobec braku szybkiego dostępu do leczenia inwazyjnego jest to jedyny możliwy sposób leczenia reperfuzyjnego.
B) jak najszybszego przyjęcia chorego na Oddział celem szybkiego włączenia leczenia fibrynolitycznego, gdyż w opisanym przypadku postępowanie inwazyjne nie ma dużej przewagi nad leczeniem fibrynolitycznym.
C) jak najszybszego transportu chorego do pracowni hemodynamiki celem leczenia inwazyjnego, gdyż wykazano, iż takie postępowanie zmniejsza ryzyko zgonu w porównaniu do leczenia fibrynolitycznego.
D) jak najszybszego transportu chorego do pracowni hemodynamiki celem leczenia inwazyjnego, gdyż wykazano, iż takie postępowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
E) prawdziwe są odpowiedzi B i D.