Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Kardiologia

Kobieta l. 72 z przewlekłą niewydolnością nerek, w wywiadzie przebyty rok temu zawał serca, obecnie chora leczona sotalolem z powodu napadowego migotania przedsionków, aktualnie została przyjęta do szpitala z powodu kilkakrotnej utraty przytomności w ciągu ostatnich 24 godzin. W EKG stwierdzasz rytm zatokowy miarowy 49/min, PQ 210 ms, odstęp QT = 580 ms, patologiczne załamki Q w II, III, aVF. W badaniach laboratoryjnych nie stwierdzasz odstępstw od normy poza podwyższeniem poziomu mocznika i kreatyniny do 370 umol/l (w badaniu z przed miesiąca poziom kreatyniny wynosił 170 umol/l).

A) podejrzewasz, że przyczyną utrat przytomności może być zespół chorego węzła zatokowego (tachy-brady) nasilony terapią beta-blokerem i retencją produktów przemiany materii.
B) podejrzewasz że utraty przytomności mogły być spowodowane przez napady samoograniczającego się częstoskurczu komorowego torsade de pointes wywołanego wzrostem stężenia sotalolu na skutek niewydolności nerek.
C) najbardziej prawdopodobną przyczyną omdleń jest napadowy blok przedsionkowo-komorowy III st w następstwie nasilenia niewydolności nerek i terapii b-blokerem.
D) omdlenia najprawdopodobnej mogły być spowodowane napadami migotania przedsionków z szybką akcją komór, źle tolerowaną ze względu na choroby współistniejące.
E) żadne z powyższych nie wydaje się prawdopodobne - chora wymaga pełnej diagnostyki omdleń.