Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2005, Specjalizacja: Kardiologia

Pacjent 56-letni, 4 lata temu przebył NZK w mechanizmie VF. W przeprowadzonej diagnostyce stwierdzono pierwotne migotanie komór i implantowano kardiowerter-defibrylator. W pierwszym roku chory przebył 4-krotne wyładowania wszczepionego urządzenia bez zaburzeń rytmu, w przebiegu źle interpretowanych miopotencjałów mięśniowych. Po optymalizacji detekcji przez ostatnie 3 lata nie rejestrowano w pamięci holterowskiej ICD zaburzeń rytmu. Obecnie u pacjenta z powodu odleżyny i cech infekcji w miejscu wszczepionego urządzenia powinno się:

A) usunąć kardiowerter z pozostawieniem elektrod (jest duże prawdopodobieństwo, że proces toczy się tylko miejscowo), włączyć celowaną antybiotykoterapię, po ustąpieniu cechy stanu zapalnego i kilkutygodniowej obserwacji ponownie implantować kardiowerter.
B) usunąć cały implantowany układ (łącznie z elektrodą), a po ustąpieniu cech infekcji jak najszybciej implantować nowy z drugiej strony klatki piersiowej.
C) usunąć cały implantowany układ (łącznie z elektrodą), opanować stan zapalny i nie implantować nowego urządzenia (dotychczasowa obserwacja nie wykazała istotnych zaburzeń rytmu, natomiast chory ma istotne powikłania z powodu zastosowanego sposobu leczenia, a jego kontynuacja zwiększy to ryzyko jeszcze bardziej).
D) przemieścić defibrylator w inne miejsce, pozostawiając cały układ. Włączyć celowaną antybiotykoterapię wg schematu jak w IZW i poddać chorego wnikliwej obserwacji.
E) usunąć cały implantowany układ (łącznie z elektrodą), opanować stan zapalny, następnie wykonać badanie elektrofizjologiczne i jeszcze raz zweryfikować wskazania do implantacji ICD.