Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2005, Specjalizacja: Kardiologia

45-letnia kobieta w 2 godzinie ostrego zawału ściany przedniej z uniesieniem odcinka ST została właśnie przeniesiona z Izby Przyjęć na Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej, gdzie pełnisz dyżur. Chora jest w pełni przytomna, ból w klatce piersiowej jest słaby, nie ma duszności. Czynność serca jest miarowa 105 na minutę, ciśnienie 80/40 mmHg i nie zmienia się w trakcie trwającego od 1 godziny wlewu 0,9% NaCl. Chora jest zacewnikowana od 1 godziny, ale na razie nie oddała moczu; skóra chorej jest blada i pokryta zimnym potem. Chora nie ma przeciwwskazań do leczenia trombolitycznego. W świetle obowiązujących zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego optymalnym postępowaniem jest:

A) natychmiastowe podanie streptokinazy, dekstranu drobnocząsteczkowego i hydrokortyzonu.
B) natychmiastowe podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji.
C) włączenie amin presyjnych i następnie podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji (lub streptokinazy w przypadku braku).
D) włączenie amin presyjnych i bezzwłoczny transport chorego do najbliższej dyżurnej pracowni hemodynamicznej celem wykonania pierwotnej angioplastyki wieńcowej.
E) włączenie amin presyjnych, podanie leku trombolitycznego trzeciej generacji i bezzwłoczny transport chorego do najbliższej dyżurnej pracowni hemodynamicznej celem wykonania ułatwionej (torowanej) angioplastyki wieńcowej.