Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2003, Specjalizacja: Kardiologia

Według nowych kryteriów, rozpoznanie zawału w fazie ewolucji lub niedawno przebytego zawału musi opierać się na spełnieniu:

A) jednego z dwóch kryteriów: 1/ typowych zmian biochemicznych wskaźników martwicy mięśnia sercowego: troponiny i/lub CK-MB w połączeniu z jednym z objawów: - bóle dławicowe, - zmiany w EKG (pojawienie się patologicznego załamka Q lub obecność zmian o charakterze niedokrwiennym - obniżenie lub uniesienie odcinka ST), - zabieg na tętnicach wieńcowych. 2/ cech świeżego zawału mięśnia serca stwierdzanego w badaniu sekcyjnym.
B) do rozpoznania zawału niezbędne jest stwierdzenie typowego wzrostu troponiny, CK-MB i mioglobiny czyli tzw. testu „triady” (konieczny wzrost wszystkich) z towarzyszącymi zmianami w EKG świadczącymi o niedokrwieniu lub zabiegi na naczyniach wieńcowych.
C) pierwszoplanową rolę przywiązuje się do typowych objawów klinicznych - ból dławicowy >20min w połączeniu ze zmianami w EKG o charakterze martwicy (pojawienie się nowego patologicznego załamka Q) lub cech niedokrwienia (obniżenie/uniesienie odcinka ST).
D) jedynym pewnym rozpoznaniem zawału jest badanie histopatologiczne.
E) w rozpoznaniu zawału pomocne mogą być badania radioizotopowe, stwierdzenie świeżych obszarów akinetycznych wystarczy do rozpoznania zawału bez spełnienia warunku podwyższonego stężenia markerów martwicy mięśnia sercowego.