Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2004, Specjalizacja: Kardiologia

Zostałeś poproszony na Izbę Przyjęć na konsultację chorego lat 68 z bólem w klatce piersiowej i uniesieniem odcinka ST o 1,5 mm w odprowadzeniach II, III i aVF w EKG. Chory jest w dobrym stanie ogólnym. Nie miał jeszcze pobranej krwi na badania. Jest godzina 15:12, ból zaczął się o 10:30, karetka „R” dojechała do chorego o 14:59. Twój szpital nie wykonuje pierwotnej angioplastyki, natomiast najbliższa dyżurująca pracownia hemodynamiczna jest zlokalizowana o 35 minut drogi od Twojego szpitala. W tej sytuacji, w świetle zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z roku 2002 optymalnym postępowaniem jest:

A) natychmiastowe pobranie krwi na badania biochemiczne i podjęcie decyzji o ewentualnym przewiezieniu chorego do dyżurnej pracowni hemodynamicznej celem wykonania pierwotnej angioplastyki w zależności od stężenia troponiny i frakcji MB kinazy kreatynowej (jedynie chorzy ze zwiększonymi stężeniami enzymów odnoszą korzyść z leczenia inwazyjnego).
B) bezzwłoczne (po wykluczeniu przeciwwskazań) podanie leku trombolitycznego (chory w dobrym stanie, zawał ściany dolnej - nie ma przewagi pierwotnej angioplastyki nad leczeniem trombolitycznym, a transport opóźnia rozpoczęcie leczenia reperfuzyjnego).
C) jak w B., ale podanie leku trombolitycznego dopiero po przewiezieniu chorego do OIOK.
D) bezzwłoczne przewiezienie chorego do dyżurnej pracowni hemodynamicznej celem wykonania pierwotnej angioplastyki (po uzgodnieniu z pracownią i podaniu 300-500 mg kwasu acetylosalicylowego oraz ewentualnym podaniu innych leków według uzgodnień).
E) podanie leku trombolitycznego i przewiezienie chorego do dyżurnej pracowni hemodynamicznej (tzw. torowana angioplastyka - złoty standard).