Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2007, Specjalizacja: Onkologia kliniczna

Spośród podanych twierdzeń dotyczących wielkokomórkowego chłoniaka rozlanego z komórek B prawdziwe jest, że:

A) jest to heterogenna grupa nowotworów, w których na podstawie cech immunofenotypowych i molekularnych można wyróżnić co najmniej dwa podtypy (pochodzenia grudkowego i pozagrudkowego), różniące się podejściem terapeutycznym w leczeniu indukującym remisję - w typie grudkowym (GCB) leczenie to opiera się o chemioimmunoterapię (R-CHOP), a w pozagrudkowym (ACB) najwłaściwszym sposobem postępowania jest uzyskanie remisji w oparciu o chemioimmunoterapię (R-CHOP) i konsolidację wysokodawkowaną chemioterapią, wspomaganą przeszczepieniem autologicznych komórek krwiotwórczych (auto-SCT).
B) jest to chłoniak wywodzący się z prekursorowych limfocytów B, dlatego podstawą leczenia indukującego remisję jest chemioimmunoterapia (R-CHOP) i auto-SCT bez względu na liczbę niekorzystnych czynników rokowniczych wg Międzynarodowego Indeksu Prognostycznego.
C) jest to chłoniak wywodzący się z obwodowych limfocytów B i podstawą leczenia indukującego remisję jest chemioimmunoterapia (R-CHOP), a udokumentowanym wskazaniem do auto-SCT jest chemiowrażliwy nawrót choroby.
D) jest to chłoniak wywodzący się z prekursorowych limfocytów B, którego podstawą leczenia indukującego remisję jest chemioimmunoterapia (R-CHOP), a wskazaniem do auto-SCT jest stwierdzenie więcej niż 3 niekorzystnych czynników rokowniczych wg Międzynarodowego Indeksu Prognostycznego.
E) podstawą leczenia pierwszej linii jest chemioimmunoterapia (R-CHOP), a wysokodawkowaną chemioterapię wspomaganą auto-SCT stosuje się jedynie w nawrocie choroby.