Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2003, Specjalizacja: Diabetologia

26-letni pacjent w godzinach rannych został przywieziony do szpitala z powodu głębokiej utraty przytomności. Z wywiadu wiadomo, że od 15 lat choruje na cukrzycę typu 1, leczony metodą intensywnej insulinoterapii. Jak podaje żona, od roku z powodu aktywności zawodowej nie prowadził systematycznej samokontroli. Badania laboratoryjne wykonywał ostatnio przed około 10 mies. Wynik HbA1c był wówczas wyższy od 9%. W ostatnim czasie żona zauważyła, że chory bywał często agresywny i niespokojny. W dniu poprzedzającym zdarzenie chory uczestniczył w spotkaniu firmowym. Powrócił do domu późno wieczorem, w dobrym stanie ogólnym. Żona czuła jednak od niego zapach alkoholu z ust. Podejrzewając hipoglikemię lekarz dyżurny zaordynował 40 ml 20% glukozy. Chory nie odzyskał świadomości. Jakie powinno być dalsze postępowanie terapeutyczne:

A) dalsze podawnie dożylne 20% roztworu glukozy. Jeżeli chory odzyska świadomość nie ma potrzeby stosowania innych leków.
B) dalsze podawanie dożylne 20% roztworu glukozy dożylnie. Po odzyskaniu świadomości należy zastosować powolny, dożylny wlew 10% roztworu glukozy. Pacjenta należy hospitalizować.
C) dalsze podawanie dożylne 20% roztworu glukozy. Po odzyskaniu świadomości należy zastosować powolny, dożylny wlew 5% roztworu glukozy, z 20 mEq potasu i 6j insuliny. Po znormalizowaniu glikemii można chorego wypisać do domu.
D) dalsze podawnie dożylne 20% roztworu glukozy, a po odzyskaniu świadomości należy podać jedną ampułkę glukagonu domięśniowo lub dożylnie. Po znormalizowaniu glikemii można chorego wypisać do domu.
E) podanie 1 ampułki glukagonu domięśniowo, a następnie dożylny wlew z 10 % glukozy. Po znormalizowaniu glikemii można chorego wypisać do domu.