Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2003, Specjalizacja: Diabetologia

Edukacja terapeutyczna osób z cukrzycą jest istotnym elementem leczenia. Jej celem jest przekazanie chorym podstawowych wiadomości z zakresu diabetologii, nauczenie jak radzić sobie w sytuacjach codziennych w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym, oraz wyrobienie motywacji do samodzielnego prowadzenia kontroli i terapii cukrzycy. Wskaż zdanie fałszywe:

A) w skład zespołu edukacyjnego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, dietetyk, psycholog, ewentualnie pediatra i lekarze specjaliści np. kardiolog, nefrolog.
B) edukację należy prowadzić w postaci szkoleń grupowych, a także sesji indywidualnych, z dostosowaniem poziomu przekazywanych informacji do wieku pacjenta, typu cukrzycy, chorób współistniejących i poziomu wykształcenia.
C) pacjenci leczeni za pomocą diety lub doustnych środków hipoglikemizujących nie wymagają szczegółowego szkolenia, jedynie w przypadku współistniejącej otyłości należy zwrócić uwagę na konieczność modyfikacji sposobu żywienia.
D) szkolenia pacjentów muszą być regularnie powtarzane, z częstością wynikającą z indywidualnych problemów poszczególnych chorych.
E) pacjenci leczeni metodą czynnościowej intensywnej insulinoterapii wymagają szczególnego programu edukacyjnego, najlepiej przeprowadzonego w warunkach szpitalnych w chwili rozpoznania choroby, w postaci 5-dniowego cyklu szkoleniowego.