Sesja: Jesień 2004, Specjalizacja: Reumatologia
W czasie obozu młodzieżowego w lipcu doszło do incydentu zbiorowego „zatrucia pokarmowego” - kilkanaścioro z uczestników po spożyciu jedzenia przechowywanego w chłodni przez kilka dni cierpiało na miernie nasiloną biegunkę. Po kilku tygodniach troje spośród uczestników obozu, którzy mieli biegunkę, zgłosiło się do poradni z następującymi dolegliwościami:
Pacjent 1 - obrzęk stawu skokowego lewego z silną bolesnością, ból pośladka prawego łagodniejący po podjęciu aktywności ruchowej, obrzęk stawu międzypaliczkowego bliższego palca III ręki prawej, obrzęk z bolesnością stawów śródręczno - paliczkowych II i IV ręki lewej.
Pacjent 2 - znaczny obrzęk stawu kolanowego prawego, pacjent przebył operację usunięcia wyrostka robaczkowego przed 3 tygodniami.
Pacjent 3 - obrzęki i bolesność stawów skokowych, łokciowego lewego, nadgarstka prawego oraz udokumentowane w konsultacji kardiologicznej zaburzenia rytmu serca (wydłużenie odstępu PQ niespecyficzne zaburzenia okresu repolaryzacji komór oraz liczne ekstrasystolie nadkomorowe), które po raz pierwszy wystąpiły u chorego przed 3 tygodniami i dobrze zareagowały na zastosowany beta-bloker. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna obserwowanych zmian u analizowanych pacjentów:
Zaloguj się poniżej, aby sprawdzić odpowiedź. Dostęp do treści serwisu tylko dla zalogowanych.