Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2003, Specjalizacja: Radioterapia onkologiczna

Która z podanych charakterystyk radioterapii u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NKRP) jest nieprawdziwa:

A) radioterapia pooperacyjna nie jest zalecana u chorych po radykalnym i całkowitym wycięciu guza płuca z wynikami ujemnymi marginesów operacyjnych i bez przerzutów do węzłów chłonnych odległych.
B) u chorych na NKRP w stadium II i III pooperacyjna radioterapia po radykalnej operacji znamiennie zmniejsza ryzyko wznowy miejscowej i znamiennie poprawia przeżycie.
C) u chorych na NKRP w stadium I i II nieoperacyjnych z przyczyn innych niż nowotwór najkorzystniejsze wyniki leczenia (30-60% przeżyć 3-letnich) można uzyskać w przypadku bardzo dobrego stanu ogólnego, guza o średnicy nie przekraczającej 4 cm i po podaniu dawki całkowitej o wartości co najmniej 60 Gy.
D) u chorych na zaawansowanego nieoperacyjnego NKRP najkorzystniejsze rokowanie wiąże się z zastosowaniem ciągłej przyspieszonej hiperfrakcjonowanej radioterapii, tj. podaniem 50,4 Gy 3 razy dziennie przez 12 kolejnych dni.
E) eskalacja dawki promieniowania (podwyższenie) w przypadku znacznej regresji guza stwierdzonej pod koniec planowanej konwencjonalnej radioterapii nie podwyższy zasadniczo długoletniego przeżycia bezobjawowego.