Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2003, Specjalizacja: Endokrynologia

Pacjentka lat 52 zgłosiła się do Poradni Endokrynologicznej z rozpoznaniem wola guzowatego. Badanie USG tarczycy wykazało obecność pojedynczej zmiany ogniskowej o średnicy 2,5 cm w płacie prawym zaś wynik BAC sugerował obecność zmiany o charakterze guza pęcherzykowego. Pacjentka była w stanie klinicznej i hormonalnej eutyreozy, nie stwierdzono zmian mogącym odpowiadać przerzutom do narządów odległych ani do węzłów chłonnych. Wskaż sposób postępowania z pacjentką:

A) konieczne jest dążenie do całkowitego wycięcia tarczycy w trakcie zabiegu operacyjnego niezależnie od wyniku badania śródoperacyjnego.
B) całkowite wycięcie tarczycy jest konieczne jedynie jeżeli badanie śródoperacyjne wykaże obecność raka pęcherzykowego.
C) jeżeli badanie śródoperacyjne nie wykaże obecności raka pęcherzykowego dopuszczalnym zakresem zabiegu operacyjnego jest wycięcie całkowite płata prawego, cieśni oraz subtotalne wycięcie płata lewego.
D) badanie śródoperacyjne nie jest wskazane, a dopuszczalnym zakresem zabiegu operacyjnego jest wycięcie całkowite płata prawego oraz cieśni.
E) optymalnym postępowaniem jest powstrzymanie się od zabiegu operacyjnego oraz okresowe powtarzanie badania USG oraz BAC.