Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2007, Specjalizacja: Nefrologia

56-letnia chora z przewlekłą chorobą nerek (eGFR 42 ml/min) o nieznanej etiologii (wykluczono zwyrodnienie torbielowate nerek i kamicę nerkową), nie leczona preparatami witaminy D, została skierowana do endokrynologa z powodu hiperkalcemii (st. wapnia zjonizowanego 1,45 mmol/l). Endokrynolog po stwierdzeniu podwyższonego stężenia parahormonu (iPTH 186 pg/ml) rozpoznał wtórną nadczynność przytarczyc. Które z poniższych stwierdzeń jest prawidłowe?

A) rozpoznanie wtórnej nadczynności przytarczyc jest najbardziej prawdopodobne, ponieważ u chorej nie stwierdzono kamicy nerkowej - typowej dla pierwotnej nadczynności przytarczyc.
B) rozpoznanie pierwotnej nadczynności przytarczyc można wykluczyć ze względu na brak kamicy nerkowej w wywiadzie.
C) rozpoznanie pierwotnej nadczynności przytarczyc jest prawdopodobne ponieważ wtórna nadczynność przytarczyc przebiega bez hiperkalcemii.
D) rozpoznanie wtórnej nadczynności jest najbardziej prawdopodobne ze względu na współwystępującą przewlekłą chorobę nerek i typową dla wtórnej nadczynności przytarczyc hiperkalcemię.
E) rozstrzygającym badaniem jest oznaczenie stężenia fosforu w surowicy. Podwyższone stężenie fosforu wyklucza rozpoznanie pierwotnej nadczynności przytarczyc.