Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2007, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Które z twierdzeń dotyczących profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w ortopedii i traumatologii jest niezgodne z prawdą:

A) w przypadku leczenia złamań w obrębie kończyn dolnych z unieruchomieniem w opatrunku gipsowym zalecane jest stosowanie profilaktyki przeciwzakrze-powej przez czas trwania unieruchomienia i przez 5-7 dni po jego usunięciu.
B) w przypadku leczenia zachowawczego skręceń lub zwichnięć stawów oraz stłuczeń w obrębie kończyn dolnych zalecane jest stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej przez czas trwania ostrych objawów, ale nie krócej niż przez 5-7 dni.
C) w przypadku zabiegów artroskopowych wykonywanych bez zacisku pneumatycznego, ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych jest mniejsze w związku z czym okres stosowanej profilaktyki może być skrócony.
D) u osób z przebytą zakrzepicą żylną zalecane jest badanie USG układu żylnego kończyn dolnych przed planowaną artroskopią.
E) w przypadku planowania leczenia operacyjnego w związku ze złamaniem kości udowej - jeżeli zabieg ma być przeprowadzony w dobie, w której doszło do złamania - pierwszą dawkę heparyn drobnocząsteczkowych zaleca się podać 12 godzin po zabiegu.