Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2006, Specjalizacja: Nefrologia

45-letni chory bez przeszłości chorobowej został przywieziony do szpitala przez pogotowie ratunkowe w drugiej dobie po omyłkowym spożyciu ok. 100 ml płynu do chłodnic Borygo, w stanie ogólnie bardzo ciężkim, zamroczony, z dusznością, przyspieszonym głębokim oddechem. W wykonanych badaniach stwierdzono poziom K 8,3 mmol/l, mocznika 15 mmol/l, kreatyniny 2,5 mg/dl. Lekarz izby przyjęć porozumiał się z dyżurnym najbliższego oddziału dializ (położonego w odległości ok. 20 km). Lekarz oddziału dializ powinien zalecić:

A) przekazanie chorego do oddziału dializ.
B) założenie cewnika do jamy otrzewnowej i wykonanie dializy otrzewnowej w szpitalu miejscowym - udostępniają cewnik, płyny i telefoniczną pomoc konsultacyjną.
C) podanie żywicy jonowymiennej, wykonanie badania poziomu glikolu w surowicy krwi w najbliższym laboratorium toksykologicznym i ewentualne przekazanie do oddziału dializ.
D) podanie 20 ml 10% Calcium glukonatum, podłączenie 50-100 ml 7,5% wodorowęglanu sodu i.v. i przekazanie do oddziału dializ.
E) nawodnienie chorego pod kontrolą OCŻ do poziomu OCŻ 8-10 cm H2O, a następnie podanie 5 amp. Furosemidu i.v. i 100 ml 20% Mannitolu i.v.