Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2005, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Leczeniem z wyboru w infekcji, której objawy wystąpiły 3 tygodnie po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego u 45 letniej kobiety jest:

A) początkowo empiryczna następnie celowana - wg wymazów z powierzchni rany - antybiotykoterapia 6 tygodni dożylnie. Operacja nie jest wskazana we wczesnej infekcji.
B) początkowo empiryczna następnie celowana - wg wymazów z powierzchni rany - antybiotykoterapia 6 tygodni dożylnie. Operacja jest wskazana w okresie gdy nastąpi obluzowanie endoprotezy.
C) szybka i pełna rewizja endoprotezy z jej zwichnięciem, chirurgiczne usunięcie ziarniny zapalnej, oceną stabilności i oczyszczeniem powierzchni stabilnej endoprotezy, miejscowe podanie antybiotyku, pooperacyjnie celowana antybiotykoterapia wg posiewu z bioptatu 4-6 tygodni.
D) jak najszybsze usunięcie endoprotezy, następnie celowana antybiotykoterapia wg posiewu z bioptatu. Ponowne wszczepienie endoprotezy po co najmniej 2 latach braku objawów ropienia w bliźnie pooperacyjnej.
E) jak najszybsze usunięcie endoprotezy, następnie celowana antybiotykoterapia wg posiewu z bioptatu. Należy odstąpić od ponowne wszczepienia endoprotezy, ponieważ biodro wiszące pozwala na dobrą funkcje kończyny i jest dla tej chorej postępowaniem z wyboru w infekcji endoprotezy.