Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2003, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Przemieszczone, niestabilne złamanie nadkłykciowe kości ramiennej typu wyprostnego u dziecka 8-letniego bez zaburzeń ukrwienia włośniczkowego na obwodzie kończyny, należy:

A) nastawić na zamknięto znosząc wszelkie przemieszczenia liniowe i kątowe odłamów, a po uzyskaniu anatomicznego ustawienia odłamów unieruchomić kończynę w okrężnym opatrunku gipsowym na 3-4 tyg.
B) nastawić na zamknięto pod kontrolą rtg lub na otwarto i zespolić dwoma skrzyżowanymi grotami Kirschnera, następnie unieruchomić w longecie przedramienno-ramiennej na 3-4 tyg.
C) nie nastawiać ze względu na ryzyko obrzęku i zaburzeń krążenia kapilarnego po manipulacjach w tej okolicy. Unieruchomić w longecie przedramienno-ramiennej na 3-4 tyg. Duży potencjał wzrostowy w tej okolicy spowoduje wyrównanie zaburzonej anatomii po wygojeniu złamania.
D) nastawiać zawsze na otwarto za względu na ryzyko uszkodzenia tętnicy ramiennej w trakcie ręcznych manipulacji następnie zespolić grotami Kirschnera i unieruchomić w longecie przedramienno-ramiennej na 3-4 tyg.
E) nastawiać zawsze na otwarto z osteotomią wyrostka łokciowego dla uzyskania niezbędnego dla anatomicznej repozycji wglądu do stawu łokciowego. Następnie zespolić grotami Kirschnera i unieruchomić w longecie przedramienno-ramiennej na 3-4 tyg.