Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2005, Specjalizacja: Medycyna pracy

Zaburzenie po stresie traumatycznym (PTSD) to:

A) zaburzenie zdrowia psychicznego, należące do grupy zaburzeń lękowych diagnozowane u osób, które przez kilku dni (maksymalnie 4 tygodni) doświadczają silnych objawów stresu traumatycznego, uniemożliwiających im normalne funkcjonowanie zawodowe i pozazawodowe. Objawy te są następstwem uczestnictwa w zdarzeniu traumatycznym lub bycia jego świadkiem i charakteryzują się wzmożonym pobudzeniem, unikaniem bodźców związanych ze zdarzeniem traumatycznym i ponownym przeżywaniem urazu.
B) szczególny rodzaj stresu zawodowego, którego źródłem jest udział w sytuacji niosącej zagrożenie dla życia i zdrowia jednostki.
C) trwająca najczęściej kilka do kilkunastu dni reakcja człowieka na zdarzenie/ zdarzenia traumatyczne, którego był uczestnikiem bądź świadkiem, która może się rozwinąć w zaburzenie zdrowia psychicznego charakteryzujące się silnymi objawami nawracania urazu, unikania bodźców związanych z traumą, podwyższonym poziomem pobudzenia prowadzącym do dysforii i zaburzeń snu.
D) zaburzenie zdrowia psychicznego, należące do grupy zaburzeń lękowych, diagnozowane u osób, które przez okres miesiąca lub dłużej doświadczają silnych objawów stresu traumatycznego, uniemożliwiających im normalne funkcjonowanie zawodowe i pozazawodowe. Objawy te są następstwem uczestnictwa w zdarzeniu traumatycznym lub bycia jego świadkiem i charakteryzują się wzmożonym pobudzeniem, unikaniem bodźców związanych ze zdarzeniem traumatycznym i ponownym przeżywaniem urazu. Warunkiem zdiagnozowania tego zaburzenia jest uczestnictwo w zdarzeniu traumatycznym lub bycie świadkiem takiego zdarzenia.
E) stres wywołany wyłącznie zdarzeniem, w którym dochodzi do poważnych obrażeń ciała na skutek pobicia lub wypadku przy pracy.