Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Ortodoncja

U pacjenta w okresie intensywnego wzrostu stwierdzono III kl. Angle’a z odwrotnym nagryzem siekaczy. Z analizy kefalometrycznej wynika, że wada ta jest w głównej mierze spowodowana nadmiernym wzrostem żuchwy. W obrębie szczęki nie znaleziono odchyleń szkieletowych, a jedynie niewielkie stłoczenia. Jak należy zaplanować leczenie tego pacjenta?

A) jak najszybciej rozpocząć leczenie aparatem dwuszczękowym, ze wspomagającą jego działanie procą bródową, starając się uzyskać maksymalne cofnięcie żuchwy.
B) rozbudowywać górny łuk zębowy poprzez ekspansję w wymiarze poprzecznym i podłużnym z wysunięciem i wychyleniem górnych siekaczy (aparat stały tylko w szczęce).
C) rozpocząć leczenie maskujące wadę szkieletową, poprzez dostosowawcze wychylenie siekaczy górnych i przechylenie siekaczy dolnych ( aparat stały w szczęce i żuchwie).
D) odłożyć leczenie ortodontyczne do czasu zakończenia okresu intensywnego wzrostu i wówczas zdecydować czy będzie to leczenie ortodontyczne kompensacyjne czy ortodontyczno-chirurgiczne.
E) rozpocząć leczenie ortodontyczne skoncentrowane na ograniczeniu wzrostu żuchwy (proca bródowa) i zmniejszeniu obwodu dolnego łuku zębowego np. wykonać ekstrakcje pierwszych przedtrzonowców dla cofania i przechylania dolnych siekaczy.