Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2011, Specjalizacja: Neurologia, Urologia

U chorego po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu z migotaniem przedsionków należy:

A)  zalecić heparynę małocząsteczkową (np. sól sodową enoksaparyny) podskórnie w dawce 1 mg na kg masy ciała na dobę, w dwóch dawkach dobowych przez okres minimum 6 tygodni, a następnie należy przejść na lek antyagregacyjny (przeciwpłytkowy) podawany doustnie.
B)  zalecić stosowanie doustne kwasu acetylosalicylowego w dawce 75-325 mg na dobę lub klopidogrelu w dawce 75 mg dziennie.
C)  należy zalecać lek przeciwkrzepliwy (antykoagulant) w dawce pozwalającej uzyskać wartość międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (ang. International Normalized Ratio) - INR w zakresie 2,0 do 3,0 (optymalnie 2,5), z wyjątkiem chorych z częstymi upadkami (np. w przebiegu innych chorób), częstymi trudnymi do kontroli farmakologicznej napadami padaczkowym, u chorych z niemożnością odpowiedniej kontroli przyjmowania leków (np. chorzy z zaburzeniami poznawczymi) lub krwawieniami z przewodu pokarmowego.
D)  zalecić doustnie leczenie lekiem przeciwkrzepliwym (antykoagulantem) w dawce pozwalającej uzyskać wartość międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (ang. International Normalized Ratio) - INR w zakresie 2,0 do 3,0 (optymalnie 2,5), bezwzględnie wszystkim chorym po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu z migotaniem przedsionków ze względu na duże ryzyko nawrotu udaru.
E)  zalecić lek przeciwkrzepliwy (antykoagulant) w dawce pozwalającej uzyskać wartość międzynarodowego współczynnika znormalizowanego (ang. International Normalized Ratio) - INR w zakresie 3,0 do 4,0 (optymalnie 3,5).