Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2007, Specjalizacja: Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Do gabinetu zgłasza się pacjent w wieku 18 lat, 3 godziny po wybiciu zęba 11. Pacjent nie podaje objawów świadczących o utracie przytomności. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzasz złamania wyrostka zębodołowego. Zęby 12 i 21 reagują nieznacznie na opukiwanie. Na zdjęciu rtg. widać pusty zębodół po zębie 11. Wybity ząb 11 pacjent przynosi zawinięty w chusteczkę higieniczną. Twoje postępowanie będzie następujące:

A)  wypłukanie zębodołu i usunięcie obumarłych więzadeł ozębnej z powierzchni korzenia, leczenie kanałowe zęba poza jamą ustną, zanurzenie zęba na 20 min. w zakwaszonym 2,4% roztworze fluorku sodu, wprowadzenie zęba do zębodołu po wypłukaniu zębodołu fizjologicznym roztworem soli, zszynowanie zębów na 6 tygodni.
B)  natychmiastowe leczenie kanałowe zęba od strony korzenia zęba lub resekcja wierzchołka korzenia, wypłukanie zębodołu i zęba fizjologicznym roztworem soli, wprowadzenie zęba do zębodołu.
C)  wyłyżeczkowanie zębodołu i wypłukanie zęba fizjologicznym roztworem soli, wprowadzenie zęba do zębodołu. Leczenie kanałowe po 7-10 dniach. Unieruchomienie zęba na 4 tygodnie.
D)  wypłukanie zębodołu i zęba fizjologicznym roztworem soli, wprowadzenie zęba do zębodołu, unieruchomienie zęba na 7-14 dni, założenie Ca(OH)2 do kanału po 7-10 dniach.
E)  wyłyżeczkowanie zębodołu, usunięcie włókien ozębnej z powierzchni korzenia zęba, wprowadzenie zęba do zębodołu, unieruchomienie zęba na 4 tygodnie, założenie Ca(OH)2 do kanału po 7-10 dniach.