Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2012, Specjalizacja: Medycyna pracy

Cyjanowodór i jego pochodne używane są min. w galwanizacji, metalurgii, przy uzyskiwaniu srebra i złota z rud. Związki cyjanowe są truciznami działającymi szybko, zgon może nastąpić w ciągu kilku minut. Mechanizm działania związków cyjanowych polega na:

A) blokowaniu jonów Fe+2 oksydazy cytochromowej, w wyniku czego zostaje przerwany transport elektronów w łańcuchu oddechowym, uniemożliwiając komórkom wykorzystanie tlenu, co w konsekwencji prowadzi do hipoksji histotoksycznej, kwasicy mleczanowej, spadku metabolizmu tlenowego i wzrostu glikolizy.
B) blokowaniu jonów Fe+3 oksydazy cytochromowej, w wyniku czego zostaje przerwany transport elektronów w łańcuchu oddechowym, uniemożliwiając komórkom wykorzystanie tlenu, co w konsekwencji prowadzi do hipoksji histotoksycznej, kwasicy mleczanowej, spadku metabolizmu tlenowego i wzrostu glikolizy.
C) blokowaniu jonów Zn+2 oksydazy cytochromowej, w wyniku czego zostaje przerwany transport elektronów w łańcuchu oddechowym, uniemożliwiając komórkom wykorzystanie tlenu, co w konsekwencji prowadzi do hipoksji histotoksycznej, kwasicy mleczanowej, spadku metabolizmu tlenowego i wzrostu glikolizy.
D) blokowaniu jonów Zn+3 oksydazy cytochromowej, w wyniku czego zostaje przerwany transport elektronów w łańcuchu oddechowym, uniemożliwiając komórkom wykorzystanie tlenu, co w konsekwencji prowadzi do hipoksji histotoksycznej, kwasicy mleczanowej, spadku metabolizmu tlenowego i wzrostu glikolizy.
E) uwalnianiu wolnych rodników tlenowych i tlenku azotu z płytek krwi oraz ich wzajemne oddziaływanie.