Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Kardiologia

Do szpitala zgłosił się 57-letni pacjent z bólem w okolicy loży rozrusznika serca wszczepionego z powodu bloku a-v III stopnia, sześć lat temu. Obecnie chory zależny jest od rozrusznika serca - brak rytmu endogennego. U chorego raz w miesiącu występują okresowe gorączki do 38 st.C. W badaniu palpacyjnym kieszeni rozrusznika stwierdzono bolesność, zaczerwienie i chełbotanie płynu. Pobrano krew na posiew oraz treść z loży rozrusznika serca. Wyhodowano Staphylococcus epidermidis. W badaniach laboratoryjnych CRP 100 mg/l, leukocytoza 15000. Najwłaściwszym postępowaniem będzie:

A) włączenie dożylnego antybiotyku wg antybiotykogramu wykonanego z posiewu oraz płukanie loży rozrusznika serca.
B) płukanie loży rozrusznika serca antybiotykiem wg antybiotykogramu wykonanego z posiewu.
C) usunięcie rozrusznika serca, przepłukanie loży wankomycyną oraz jednoczasowe zabezpieczenie chorego zewnętrzną stymulacją serca z powodu braku rytmu endogennego i przez 6 tygodni podawanie wankomycyny dożylnie.
D) usunięcie całego układu stymulującego, przepłukanie loży antybiotykiem oraz jednoczasowe wszczepienie nowego układu stymulującego po stronie przeciwnej z powodu braku rytmu endogennego i włączenie antybiotyku wg antybiotykogramu wykonanego z posiewu na okres 6 tygodni.
E) usunięcie całego układu stymulującego (rozrusznika serca oraz elektrod) oraz jednoczasowe wdrożenie stymulacji zewnętrznej z powodu braku rytmu endogennego i włączenie antybiotyku wg antybiotykogramu wykonanego z posiewu na okres 6 tygodni.