Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2014, Specjalizacja: Otorynolaryngologia

U pacjenta po urazie głowy i podłużnym pęknięciu kości skroniowej po około roku stwierdzono w badaniu otoskopowym pod mikroskopem: (i) w zasadzie prawidłową błonę bębenkową z widoczną blizną w przednich kwadrantach, ale bez cech perforacji; (ii) obecność nieco zrotowanego młoteczka; (iii) w audiometrii tonalnej stwierdzono rezerwę ślimakową rzędu 60-50 dB w paśmie 125 - 1000 Hz, oraz 45 - 40 dB w paśmie 2000 - 4000 Hz. Na podstawie takich informacji lekarz może przewidywać następującą sytuację kliniczną:

A) blizna błony bębenkowej oraz zrotowany młoteczek napinają system przewodzący ucha środkowego i w ten sposób powodują tak dużą rezerwę ślimakową.
B) w wyniku urazu kości skroniowej doszło do uszkodzenia ujścia bębenkowego trąbki słuchowej z następowym zaburzeniem jej funkcji, co daje w konsekwencji tak znaczną rezerwę ślimakową.
C) doszło do przerwania ciągłości kosteczek słuchowych w konsekwencji pourazowego przemieszczenia kowadełka, zatem nie ma transmisji energii akustycznej w kierunku strzemiączka i dlatego pojawia się duża rezerwa ślimakowa.
D) ciągłość kosteczek jest zachowana, jednak pourazowe zrosty włókniste trzonu kowadełka ze ścianą boczną attyki powodują zaburzenia drgań kosteczek wywołując tak dużą rezerwę ślimakową.
E) ciągłość kosteczek jest zachowana, jednak pourazowe zrosty włókniste główki młoteczka z boczną ścianą attyki powodują zaburzenia drgań kosteczek wywołując tak dużą rezerwę ślimakową.