Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2013, Specjalizacja: Endokrynologia

29-letnia pacjentka zgłosiła się w 9 tygodniu ciąży z powodu nieprawidłowego wyniku badania TSH (8,5 µIU/ml), zleconego przesiewowo na pierwszej wizycie położniczej przez lekarza ginekologa. Chora nie zgłasza żadnych dolegliwości, wywiad rodzinny i osobniczy w kierunku chorób tarczycy nieobciążony. Jakie będzie najwłaściwsze postępowanie u tej pacjentki?

A) podwyższenie TSH jest zjawiskiem fizjologicznym w I trymestrze ciąży (działanie β-hCG), wobec tego należy zalecić obserwację i ponownie oznaczyć TSH w II trymestrze ciąży.
B) należy oznaczyć stężenie wolnych hormonów tarczycy (FT4 i FT3); w przypadku obniżonego stężenia należy włączyć leczenie L-tyroksyną, przy prawidłowym wyniku należy zlecić kontrolę FT4 i FT3 w II trymestrze ciąży.
C) należy oznaczyć stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych (aTPO i aTg); w przypadku podwyższenia stężenia przynajmniej jednego z przeciwciał należy włączyć leczenie L-tyroksyną, przy prawidłowym wyniku należy zlecić kontrolę TSH i przeciwciał w II trymestrze ciąży.
D) należy włączyć leczenie L-tyroksyną, niezależnie od wyników oznaczenia wolnych hormonów tarczycy i przeciwciał przeciwtarczycowych.
E) należy włączyć leczenie L-tyroksyną dopiero w przypadku pojawienia się objawów niedoczynności tarczycy.