Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Diabetologia

61-letnia pacjentka, od 4 lat leczona z powodu cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego, aktualnie przyjmuje Glucophage 2x850 mg i Symazide MR 1x2 tabl., skierowana do Oddziału Pulmonologii z powodu zapalenia oskrzeli, leczonego od 7 dni w warunkach ambulatoryjnych, bez poprawy. Przy przyjęciu stan ogólny dobry, oddechowo i krążeniowo wydolna, RR 190/120, BMI =34 kg/m2, glikemia 380 mg/dl, cukromocz bez ketonurii, w gazometrii - bez kwasicy, HbA1c = 8,1%, transaminazy, kreatynina, GFR - w normie. W trakcie hospitalizacji w leczeniu cukrzycy zastosowano insulinoterapię, uzyskując normalizację poziomów glikemii. Przy wypisie do domu pacjentce należy zalecić:

A) kontynuację insulinoterapii (w monoterapii) - na stałe, ponieważ chora nie uzyskiwała normoglikemii przy stosowanym leczeniu 2-ma lekami doustnymi i miała znaczną hiperglikemię - HbA1c=8,1%, co świadczy o wtórnej nieskuteczności leków doustnych.
B) leczenie jak przed hospitalizacją w skojarzeniu z insuliną długo działającą, ponieważ chora nie uzyskiwała normoglikemii przy stosowaniu 2-ch leków doustnych.
C) kontynuację insulinoterapii - na stałe w skojarzeniu z metforminą, ponieważ chora jest otyła, nie uzyskiwała normoglikemii przy stosowanym leczeniu 2-ma lekami doustnymi i miała znaczną hiperglikemię - HbA1c=8,1%, co świadczy o wtórnej nieskuteczności leków doustnych.
D) modyfikacja zaleceń behawioralnych (pacjentka otyła, z cechami zespołu metabolicznego) oraz dotychczas stosowanych leków - 2 leki doustne lecz w maksymalnych dawkach dobowych w skojarzeniu z 3-cim lekiem o innym mechanizmie działania.
E) modyfikacja zaleceń behawioralnych (pacjentka otyła, z cechami zespołu metabolicznego), ocena obecności ognisk utajonego zakażenia, zwiększenie dawki metforminy, po dalszej obserwacji kolejny lek doustny o innym mechanizmie działania i jeżeli będzie to możliwe, redukcja, a najlepiej odstawienie pochodnej sulfonylomocznika. W razie wątpliwości wykonać test z glukagonem.