Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Diabetologia

61-letnia pacjentka, od 4 lat leczona z powodu cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego, aktualnie przyjmuje Metformin 2x 850 mg i gliklazyd MR 1x 2 tabl., skierowana do oddziału pulmonologii z powodu zapalenia oskrzeli, leczonego od 7 dni w warunkach ambulatoryjnych, bez poprawy. Przy przyjęciu stan ogólny dobry, oddechowo i krążeniowo wydolna, RR 190/120, BMI = 34 kg/m2, glikemia 380 mg/dl, cukromocz bez ketonurii, w gazometrii - bez kwasicy, Hb A1c=8,1%, transaminazy, kreatynina, GFR-w normie. W trakcie hospitalizacji w leczeniu cukrzycy należy zastosować:

A) bezwzględnie insulinę krótko lub szybko działającą dożylnie w pompie infuzyjnej, początkowo bolus 4j iv i następnie wstępna dawka 3-4 j/h, ponieważ cukrzyca jest niewyrównana metabolicznie w przebiegu infekcji i była długotrwale źle kontrolowana.
B) insulinę krótko lub szybko działajacą iv w postaci wlewów GIK, ponieważ cukrzyca jest niewyrównana metabolicznie w przebiegu infekcji i była długotrwale źle kontrolowana, ale pacjentka jest w dobrym stanie ogólnym i nie ma kwasicy.
C) insulinoterapię metodą wielokrotnych wstrzyknięć podskórnych, z wstępną dawką 0,3 j/kg/d, ponieważ stan ogólny jest dobry, nie ma kwasicy ketonowej ani stanu hipermolalnego, ale obecna jest znaczna hiperglikemia w przebiegu infekcji, u pacjenki leczonej krótko z powodu cukrzycy, z nieodpowiednią długotrwałą kontrolą glikemii przed hospitalizacją.
D) należy kontynuować leczenie dotychczas stosowanymi lekami doustnymi, ale zwiększyć dawki obu leków do maksymalnych i ewentualnie skojarzyć z 3-cim lekiem doustnym, ponieważ pacjentka jest w dobrym stanie ogólnym, nie ma ostrych powikłań metabolicznych cukrzycy, leczona jest dopiero 3 lata i jest otyła.
E) insulinoterapię metodą wielokrotnych wstrzyknięć podskórnych, z wstępną dawką 0,7j/kg/d, ponieważ stan ogólny jest dobry, nie ma kwasicy ketonowej ani stanu hipermolalnego, ale obecna jest znaczna hiperglikemia w przebiegu infekcji u pacjentki otyłej z nieodpowiednią długotrwałą kontrolą glikemii.