Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Chirurgia szczękowo-twarzowa

Typowa sekwencja czasowa w leczeniu operacyjnym rozszczepu wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia to:

A) zespolenie rozszczepu wargi w 3.-6. miesiącu życia, podniebienie operuje się pomiędzy 1. a 2. rokiem życia, przeszczep kości do rozszczepu wyrostka zębodołowego w wieku 8-11 lat, większe osteotomie szczęki i nosa wykonuje się po ukończeniu wzrostu.
B) wydłużenie przegrody miękkiej nosa w wieku 6 miesięcy, zamknięcie rozszczepu wargi w wieku 2 lat, a rozszczepu podniebienia w wieku 8 lat, większe osteotomie szczęki i nosa wykonuje się po ukończeniu wzrostu.
C) w wieku 2-3 lat zespołowe zamknięcie całej szczeliny rozszczepu od wargi poprzez wyrostek zębodołowy po podniebienie, ewentualne zabiegi ortognatyczne, jak oracje dwuszczękowe, po 18. roku życia.
D) w zależności od preferencji chirurga kolejne etapy leczenia wykonuje się w odstępach 6-8 miesięcznych: zamknięcie rozszczepu wargi, zamknięcie podniebienia, wydłużenie przegrody nosa, zamknięcie wyrostka zębodołowego, refinement procedures, wypełnienie szczelin wyrostka zębodołowego, resekcja przegrody nosa, osteotomie nosa, osteotomie szczęki.
E) zamknięcie tkanek miękkich nad szczeliną rozszczepu do 6. miesiąca życia, około pierwszego roku życia z jednoczasowym wszczepieniem autogennych komórek macierzystych w bliznę wargi górnej, w wieku około dziesięciu lat wszczepienie rusztowania [scafold] z autogennymi hodowlami osteoblastów do szczeliny rozszczepu wyrostka zębodołowego szczęki, do zakończenia wzrostu drobne zabiegi korekcyjne przegrody nosa, słupka, skrzydeł nosa oraz faryngolastyka/faryngofiksacja, po zakończeniu wzrostu osteotomia szczęki i/lub żuchwy.