Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2013, Specjalizacja: Neurochirurgia

Uwaga! pytanie niekompletne (o to podobno pytali na egzaminie)
Sesja: Jesień 2013

AKTUALIZACJA! Oznaczyliśmy to pytanie jako zagadnienie z powodu niezgodności z aktualną wiedzą medyczną. Torbiel pajęczynówki jest jedną z najczęściej rozpoznawanych patologii wewnątrzczaszkowych wieku dziecięcego (50-80% torbieli pajęczynówki rozpoznaje się do 16. roku życia). Dla diagnostyki i leczenia torbieli pajęczynówki prawdziwe jest stwierdzenie:

  • A) jest to wada rozwojowa powstająca w zdwojonej ścianie opony pajęczej. Najczęstszym umiejscowieniem jest szczelina boczna mózgu. Do tego umiejscowienia odnosi się podział na typ I, II, III wg Galassiego. Nieodłącznym objawem klinicznym są bóle głowy.
  • B) torbiele nadsiodłowe są drugim co do częstości umiejscowieniem wewnątrzczaszkowym. Częstym objawem jest przedwczesne dojrzewanie płciowe, czasem o piorunującym charakterze. Torbieli o tym umiejscowieniu towarzyszy wodogłowie. Leczeniem z wyboru jest neuroendoskopia - wentrykulo-cysto-cysternostomia.
  • C) torbiele w tylnym dole czaszki objawiają się zaburzeniami odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego i powstawania wodogłowia nadnamiotowego. W torbielach tylnej jamy czaszki najrzadziej występuje krwawienie do światła torbieli. Przy takim umiejscowieniu leczeniem z wyboru jest operacja otwarta z wyłączeniem torbieli zamóżdżkowych, gdzie możliwa jest neuroendoskopia.
  • D) torbiele szczeliny międzypółkulowej i nadsiodłowej najczęściej prowadzą do upośledzenia rozwojupsychoruchowego. Usunięcie lub znaczne pomniejszenie torbieli nadsiodłowej znacznie zmniejsza ruchymimowolne (potakiwania), ale praktycznie nie wpływa na poprawę zaburzeń endokrynologicznych. Głównymcelem leczenia operacyjnego torbieli pajęczynówki jest odtworzenie równowagi krążenia płynu mózgowordzeniowego, a nie uzyskanie zmniejszenia torbieli i pełnego zdrenowania.
  • E) wszystkie odpowiedzi są prawdziwe.