Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Geriatria

79-letni pacjent leczony rywastygminą z powodu rozpoznanej przed rokiem choroby Alzheimera (stadium łagodne), zgłosił się do poradni geriatrycznej z córką, która skarżyła się na znaczne pogorszenie kontaktu z ojcem w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pojawiły się: objawy agresji wobec żony, zespół błędnego rozpoznawania, odwrócenie dobowego rytmu sen-czuwanie. Od 3 miesięcy - z powodu niedrożności drogi odpływu moczu w przebiegu przerostu prostaty - pacjent miał założony cewnik do pęcherza moczowego. W postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym w pierwszym rzędzie należałoby rozważyć:

A) włączenie do terapii neuroleptyku, gdyż są to typowe objawy pojawiające się w naturalnym przebiegu choroby Alzheimera.
B) odstawienie rywastygminy, gdyż objawy mogą być następstwem kumulacji leku w organizmie.
C) wykonanie badań diagnostycznych w kierunku infekcji układu moczowego, gdyż objawy mogą być następstwem majaczenia w jej przebiegu.
D) wykonanie badania neuroobrazowego (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy), podejrzewając zmianę rozrostową ośrodkowego układu nerwowego lub udar mózgu.
E) włączenie do terapii memantyny, gdyż rywastygmina przestała już być lekiem skutecznym.