Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Chirurgia dziecięca

Noworodka urodzonego ze średniej wielkości przepukliną pępowinową zakwalifikowano do jednoetapowej, pierwotnej rekonstrukcji powłok jamy brzusznej. Po odprowadzeniu zawartych w worku przepuklinowym pętli jelita cienkiego do jamy brzusznej i zbliżeniu brzegów wrót przepukliny, dokonano pomiaru ciśnienia wewnątrzbrzusznego przez cewnik wprowadzony do żołądka. Wartość mierzonego ciśnienia wyniosła 35 mmHg. Jednocześnie maksymalne ciśnienie w drogach oddechowych osiągnęło wartość 29 cm H2O. W tej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest:

A) dokonanie planowanej, pierwotnej rekonstrukcji powłok jamy brzusznej, gdyż zmierzone wartości ciśnienia nie stanowią zagrożenia dla noworodka w okresie pooperacyjnym.
B) odstąpienie od pierwotnej rekonstrukcji powłok jamy brzusznej i czasowe wytworzenie worka przepuklinowego ze sztucznego tworzywa, gdyż oba zmierzone parametry przekraczają wartości ciśnień uznawanych za bezpieczne.
C) dokonanie planowanej pierwotnej rekonstrukcji powłok jamy brzusznej, gdyż maksymalna wartość ciśnienia w drogach oddechowych jest co prawda zbyt wysoka, lecz ciśnienie w jamie brzusznej mieści się w granicach uznawanych za bezpieczne.
D) dokonanie planowanej pierwotnej rekonstrukcji powłok jamy brzusznej, gdyż wartość ciśnienia w drogach oddechowych mieści się w granicach uznawanych za bezpieczne, tak więc ciśnienie wewnątrzbrzuszne, niezależnie od jego wartości, nie będzie miało wpływu na ogólny stan dziecka w okresie pooperacyjnym.
E) podjęcie decyzji o wyborze sposobu leczenia operacyjnego wyłącznie po makroskopowej ocenie ukrwienia narządów wewnętrznych i możliwości zbliżenia brzegów ubytku przedniej ściany jamy brzusznej, niezależnie od uzyskanych wyników pomiaru ciśnień.