Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2013, Specjalizacja: Choroby zakaźne

40-letni mężczyzna, po rozpoznaniu zakażenia HIV został przewieziony z oddziału internistycznego, gdzie był leczony z powodu obustronnego zapalenia płuc. Od ok. 3 tyg. skarżył się na suchy kaszel, a po ok. 2 tyg. - narastającą duszność, osłabienie, wzmożoną potliwość i gorączkę do 38,5 st. C. Leczony klarytromycyną z cefuroksymem przez 7 dni, bez poprawy. Przy przyjęciu do oddziału zakaźnego - stan ogólny ciężki, chory przytomny, gorączkujący 38,4st C, z nasiloną dusznością, tachypnoe 32/min, czynność serca miarowa 120/min, saturacja (sO2) przy przepływie tlenu 6 l/min - 87-90%. W tomografii komputerowej klatki piersiowej stwierdzono obustronne zmiany o charakterze "mlecznej szyby”. Spośród podanych poniżej stwierdzeń odnoszących się do opisanego przypadku wskaż fałszywe:
1) należy bezzwłocznie włączyć terapię co-trimoxazolem (TMP/SMX);
2) w przypadku braku poprawy, narastania cech niewydolności oddechowej, w ciągu 48 godz. - należy rozważyć dołączenie kortykosteroidów wziewnie;
3) leczenie TMP/SMX należy prowadzić przez 6 tygodni;
4) uwzględniając ciężkość przebiegu choroby do terapii należy dołączyć pentamidynę w formie nebulizacji;
5) w przypadku rozpoznania pneumocystodozy, po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, ustalenie wskazań do terapii podtrzymującej będzie zależało od liczby limfocytów CD4.
Prawidłowa odpowiedź to: