Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Choroby zakaźne

50-letni mężczyzna z zakażeniem HIV rozpoznanym 15 lat temu, od 10 lat jest skutecznie leczony antyretrowirusowo. W ciągu całej historii leczenia poziom wiremii HIV przekroczył wartość 50 kopii/ml tylko 2 razy - 5 i 7 lat temu, w trakcie terapii uzyskano wzrost liczby limfocytów CD4 z 132 do 894 kom/mm3. Pacjent od 4 lat jest leczony zestawem tenofowir (TDF) + lamiwudyna (3TC) + darunawir/rytonawir (DRV/r), przyjmuje leki 2x dziennie. Obecnie zgłosił się na wizytę z prośbą o uproszczenie schematu terapeutycznego, najchętniej przyjmowałby tylko DRV/r 1 raz dziennie. Podaje, że przyczyną chęci zmiany terapii jest pogorszenie pamięci, uczucie dużego znużenia i trudności w koncentracji uwagi zwłaszcza wieczorem i wynikająca stąd obawa o pomijanie wieczornej dawki leków. Spośród podanych poniżej stwierdzeń odnoszących się do opisanego przypadku uzasadnione są:
1) bez zastrzeżeń można przychylić się do prośby pacjenta;
2) farmakokinetyka DRV/r nie pozwala na stosowanie 1x dziennie;
3) należy rozważyć zmianę zestawu uwzględniając zmianę inhibitorów odwrotnej transkryptazy;
4) ewentualna zmiana terapii powinna być poprzedzona oceną funkcji poznawczych i oceną obecności HIV RNA w płynie mózgowo-rdzeniowym;
5) efektywność dotychczasowego sposobu leczenia nakazuje bezwzględnie utrzymać dotychczasowy zestaw i sposób dawkowania.
Prawidłowa odpowiedź to:

A) tylko 1.
B) tylko 3.
C) 3,4.
D) 2,5.
E) tylko 5.