Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Choroby zakaźne

40-letni mężczyzna został przeniesiony z oddziału chorób wewnętrznych z powodu klinicznych cech obustronnego zapalenia płuc bez zmian w radiogramie klatki piersiowej (klp) oraz dodatniego wyniku testu przesiewowego w kierunku zakażenia HIV. Od 3 tygodni zgłaszał suchy kaszel, narastające osłabienie, wzmożoną potliwość i gorączkę do 39 st. C; dobę przed przyjęciem do szpitala wystąpiła duszność spoczynkowa. W oddziale ch. wewnętrznych leczony klarytromycyną z amoksycyliną/klawulonianem przez 4 dni - bez poprawy. Przy przyjęciu do szpitala zakaźnego - chory przytomny w stanie ogólnym ciężkim, z nasiloną dusznością, tachypnoe 34/min, czynność serca miarowa 128/min, saturacja (sO2) przy przepływie tlenu 5 l/min - 87%. W tomografii komputerowej (TK) klp stwierdzono obustronne zmiany o charakterze „mlecznej szyby”. W gazometrii krwi tętniczej: pH 7,46; pO2 47,7 mmHg, pCO2 31,3 mmHg, BE -0,9; sO2 80%. Spośród podanych poniżej stwierdzeń odnoszących się do opisanego przypadku wskaż prawdziwe:
1) nie należy podejmować terapii empirycznej przed wykonaniem bronchoskopii i pobraniem materiału do badań diagnostycznych;
2) istnieją dostateczne przesłanki do rozpoczęcia empirycznego leczenia trimetoprimem/sulfametoksazolem;
3) istnieją dostateczne przesłanki do rozpoczęcia leczenia przeciwprątkowego;
4) poza leczeniem etiotropowym bezwzględnie należy zastosować kortykosteroidy;
5) rozpoczęcie terapii antyretrowirusowej należy uzależnić od wyników oznaczenia liczby limfocytów CD4 i wielkości wiremii HIV.
Prawidłowa odpowiedź to: