Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2013, Specjalizacja: Ginekologia onkologiczna

Chorzy z chorobą nowotworową po zastosowanym leczeniu podlegają regularnym badaniom kontrolnym celem wczesnego wykrycia ewentualnego nawrotu choroby. Pacjentki z rakiem jajnika uzyskujące całkowitą remisję wg ESMO/ESGO poddawane powinny być kontroli wg następującego schematu:

A) co 3 miesiące przez pierwsze 2 lata, następnie co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata, przy czym każdorazowo wizycie powinno towarzyszyć, oprócz badania klinicznego, oznaczenie markera CA125, a raz do roku badanie KT lub NMR brzucha i miednicy mniejszej.
B) co 3 miesiące przez pierwsze 2 lata, następnie co 4 miesiące przez kolejne 3 lata, przy czym każdorazowo wizycie powinno towarzyszyć, oprócz badania klinicznego, oznaczenie markera CA125, a raz do roku badanie KT lub NMR brzucha i miednicy mniejszej.
C) co 3 miesiące przez pierwsze 2 lata, następnie co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata, przy czym każdorazowo wizycie powinno towarzyszyć, oprócz badania klinicznego, ultrasonograficznego i endowaginalnego, oznaczenie markera CA125, a raz do roku badanie KT lub NMR brzucha i miednicy mniejszej.
D) co 3 miesiące przez pierwsze 2 lata, następnie co 4 miesiące w trakcie 3. roku i co 6 miesięcy przez kolejne 2 lata, przy czym zalecenia nie precyzują koniecznych do wykonania w trakcie wizyty procedur medycznych, jedynie zalecają wykonanie każdorazowo badania KT i/lub NMR brzucha i miednicy mniejszej w przypadku podejrzenia nawrotu choroby.
E) w związku z ostatnio opublikowanymi kontrowersjami narosłymi wokół oznaczania wartości antygenu CA125 w monitorowaniu nawrotu raka jajnika, aktualnie towarzystwa naukowe nie zalecają rutynowych wizyt kontrolnych u tych pacjentów, a jedynie podejmowanie działań w uzasadnionych przypadkach podejrzenia nawrotu choroby.